BURASI OSMANLI, SIR KANUNUNDAN KIYAM’A KADAR

Yayınlanmadan hakkında çıkan haberlerle gündemde kalan ‘Burası Osmanlı 1711 Sır Kanunu’ her şey yolunda gitseydi 22 Ekim’de ekranlarda olacaktı. ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisine yayınlanmadan rakip olan yapımın yönetmeni Ezel Akay’dı. Ünlü bir yönetmen ve dikkat çekici kadın başrol oyuncusu Türkan Şoray ile yola çıkan yapımın başına gelmeyen kalmadı.

Dizi, tarihe ‘Lale Devri’ adıyla geçen ve Osmanlı için bir dönüm noktası olan dönemi, aşk ve çeşitli entrikaları anlatacaktı. Dizi; maliyeti, aksiyon sahneleri, tanınmış oyuncuları ve kurulan Ortadoğu’nun en büyük setiyle haberlerde sık sık yer aldı. Ekranlarda ikinci bir Osmanlı fırtınası esecekti ki ilk bölümü Trt’nin Yayın Denetleme Kurulu’nu geçemedi ve yayınlanamaz raporu aldı. Yayınlanamaz kaşesi, dizinin tarihi bir dramdan çok belgesel havasında olması nedeniyle basıldı.

Dizinin senaryosundan oyuncusuna,  yönetmeninden ismine kadar her şeyi değişti. Yönetmen Ezel Akay’ın çektiği bölümler beğenilmeyince, Akay dizinin süpervizörü olarak görev almaya başladı. Dizinin adı da ‘Bir Zamanlar Osmanlı Kıyam’ oldu. Lale devrini anlatan dizide, III. Ahmet rolünü Soner Sever canlandırıyordu. Senaryosu da değişen yapımda zaman atlaması yapıldı. Dizi Osmanlı Devleti’ndeki en önemli isyanlardan biri olan 1729′da ki Patrona Halil İsyanı’nı konu alınca Sever’in yaşı Padişah olmaya yetmedi ve yerini Kerem Atabeyoğlu geçti. Bir Zamanlar Osmanlı Kıyam için 240 bin metrekarelik araziye saray, kervansaray, Galata Meydanı, pazar yeri ve sokaklardan oluşan bir dekor oluşturuldu. Kadrodaki diğer isimler ve rolleri şu şekilde; Cemal Hünal (Murat), Aslı Tandoğan (Canseza), Tolga Karel (Kasım), Fırat Tanış (Patrona Halil),Öykü Çelik (Çeşmidil),Hazım Kömürcü (Damat İbrahim Paşa). Burası Osmanlı Kıyam’ı bir aksilik olmazsa 13 Şubat pazartesi günü TRT 1’de izleyebilirsiniz.

1 Yorum

Filed under YERLİ

One response to “BURASI OSMANLI, SIR KANUNUNDAN KIYAM’A KADAR

  1. Geri bildirim: BİR ZAMANLAR OSMANLI KIYAM: NE ZAMAN BAŞLAYACAK SORUNSALI |

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s