UÇURUM’DA İSİM KRİZİ

Atv‘de yayınlanan Uçurum dizisindeki Esra Ronabar‘ın canlandırdığı hayat kadını karakterinin ismi, CHP’li İstanbul Milletvekili Nur Serter ile aynı olunca kriz yaşandı. Milletvekili Serter, Radyo Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) avukatı aracılığıyla şikâyette bulundu. Atv kanalı kendi web sitelerindeki karakter tanıtımlarında, Esra Ronabar’ın karakterini soyadı olmadan sadece ‘Nur’ adıyla tanıtmaya başladı.

Bunun üzerine Uçurum dizisinin yapım şirketi; Süreç film kendi web sitelerinde bir basın açıklaması yaptı. ‘Dün yayınlanan bir gazetede “UÇURUM” adlı dizimizi tanıtan haberde, karakterlerden birisinin adının “Nur Serter” olarak görünmesi çeşitli yanlış anlaşılmalara neden olmuştur.Öncelikle belirtmek gerekirki, dramalar kurgusal yapımlardır. Yani hemen hemen tamamı hayal olan olayları, hemen hemen tamamı kurgu kahramanlar üzerinden anlatır. Ayrıca dramaların çoğunda da soyadı kullanılmaz.Bizim dizimizde de Nur isimli bir karakter vardır. Bu karakterin adı,senaryo karakter analizinde   “NUR SERTAÇ” olarak kodlanmış, senaryo aşamasında sadece “NUR” olarak anılmış, öyle çekilmiş ve öyle yayınlanmıştır. Bazı haberlerde soyadın “bip” lendiği yer almaktadır. Çekilmemiş ve var olmayan bir şeyin “bip”lenmesi de söz konusu değildir.Dizinin hiçbir yerinde de bu karakterin soyadı kullanılmamaktadır. Sadece Anılan  habere kaynak teşkil eden tarafımızdan gönderilen bülten’in yazımında ki bilgisayar hatası sonucu Nur isimli karakterin soyadı yanlış yazılmıştır.Her ne kadar yayına yansımamış olsa da, bilgisayar hatası yüzünden oluşan bu olay nedeni ile hem Sayın Fatma Nur Serter‘den, hem de kamu oyundan  özür dileriz.’

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Davut Dursun, ”Uçurum” adlı televizyon dizisinde CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter‘in isminin hayat kadını olarak geçtiği iddialarıyla ilgili olarak, ”Arkadaşlarımız bugün yaptıkları çalışmada söz konusu dizide 3 kez ‘Nur’ adının geçtiği, fakat söz konusu milletvekilinin adının ve soyadının geçmediğini tespit etmiş bulunuyor” dedi.

Yorum bırakın

Filed under DİZİ HABER

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s