FRINGE // 5. SEZON FİNALİ

Şimdiki, geçmiş, gelecek ve alternatif şimdiki ve gelecek zamanlarıyla kafaları karıştıran ve uçuk her şeyi insana normal olarak algılatan Fringe dizisi, geçen hafta yayınlanan sezon finaliyle ekranlara ara verdi. Duygusal olan finalde, bazı sorular cevapsız kaldı, bazı sorularda yanıtlandı. Peki, sezon finalinde neler oldu? İki dünyayı da yok edip kendi yenidünyasını yaratmak isteyen William Bell (Leonard Nimoy) bunun için Olivia’yı (Anna Torv) kullanıyordu. Walter (John Noble) milyonlarca insanın hayatlarını kurtarmak için hızlı bir kararla Olivia’yı kafasından vurdu. Neyse ki sisteminde yüksek değerde yer alan Cortexiphan sayesinde Olivia kurtuldu. Gözcü September birkaç bölüm önce hem Peter’a (Joshua Jackson) hem de sezon finalinde Walter’a ‘Geliyorlar’ dedi ama kimin geldiği belirtmedi.

Fringe’in İdareci Yapımcıları J.H. Wyman ve Jeff Pinkner, Tv guide’a verdikleri röportajlarında, final hakkında bazı soruları ve gelecek bölümle ilgili birkaç bilgiyi dizinin hayranlarıyla paylaştı. 5. sezon 13 bölümden oluşacak. Dizinin bölüm sayısı azaldığından, dolgu bölümler artık yer almayacak. Buda hikâyenin temposunu hızlandıracak. Yapımcılar yeni sezonda bazı önemli soruların daha çabuk yanıt bulacağının ve her şeyin anlam kazanacağının müjdesini verdiler. Gözcüler ‘Geliyorlar.’ Yapımcılar 2036 yılında olacakların 5. sezonun önemli bir parçası olduğunu vurguladılar. 2036 yılını izlediğimiz 4. sezon 19. bölüm aslında 5. sezonun ön izlemesiydi. Olivia’nın iyileşme sürecine de değinen yapımcılar, yoğun cortexiphan sonucu iyileştiğini ve ölümlü olduğunu da belirttiler. Animasyon bölümünde Olivia’nın ‘Beni öldürecek adam’ dediği kişi hakkında bir şeyler görmemiştik, yapımcılar bu kişinin William Bell olduğunu açıkladılar. Nanitlerin tasarımında yer alan William Bell’in işareti, animasyon bölümdeki karakterin tişörtünde de vardı. Olivia ve Bell aynı zihni paylaştıklarında, aslında Olivia Bell’in fikrini animasyonda bir karakter olarak görmüş oldu.  

Köprünün kapanmasıyla iki dünya arasındaki bağlantı yok oldu. Diğer dünyanın karakterlerine gösterilen ilgiden memnun olan yapımcılar, 5. sezonda her şeyin mümkün olabileceğini ve diğer dünyadaki karakterleri tekrar görebileceğimizi söylediler. Sezon finalinde Fringe Division’ın devlet tarafından artık önemli bulunduğunu ve sağlanan fonla daha da büyüceği bilgisini almıştık. Yapımcılar Fringe Division’da bazı değişikliklerin yer alacağını ama bazı tanıdık şeylerin ise aynı kalacağını söylediler. Daha fazlası için ne yazık ki 5. sezonun beklenmesi gerekiyor. Röportajın tamamını buradan okuyabilirsiniz. 

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under DİZİ HABER

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s