GAME OF THRONES // 2. SEZON FİNALİ HAKKINDA

Yazların onlarca yıl, kışların ise bir ömür sürdüğü Yedi Krallık’ta Demir Taht mücadelesi 1 Nisan’da başlamıştı. George R. R. Martin‘in çok satan roman serisinden uyarlanan Game of Thrones, sezon başında 3. sezon onayını HBO‘dan aldı ve ‘Valar Morghulis’ adlı 10. bölümüyle Pazar akşamı sezon finalini yaptı. Aynı anda entrika ve doğaüstü olayları anlatan Game of Thrones’un gelecek sezonu 2013 yılında ekranlara gelecek. Final analizini, Spoiler’ın sonunda  okuyabilirsiniz. 

– SPOILER – 2. sezonun önemli karakterlerinden biri kuşkusuz ölen kralın kardeşi Stannis Baratheon’du. O ve onun küçük kardeşi Renly, Demir Taht’ta kendilerince hak iddia ediyorlardı. Işığın Tanrı’sına tapan Kızıl Rahibe Melisandre’nin karanlık güçlerini de arkasına alan Stannis, kardeşi Renly’yi öldürerek taht için her şeyi yapabileceğini gösterdi. Stannis ve Melisandre’yi karşı karşıya getiren ise, Tanrı’sı için savaşmış olan Stannis’in yenilgisi oldu. Ateşin Oğlu, Işığın Savaşçısı olarak tanımladığı adama Kral olmayı vaat eden Rahibe, yanan ateşte ona geleceğini gösterdi. Şuana kadar hep şaşırtan (Karanlık bir gölge doğurması) ve istediklerini karanlık güçleriyle elde eden Melisandre, vaat ettiği her şeyi verecek gibi duruyor. 

Kral Şehri’nde Stannis’in gemileri Karasu Koyun’a yanaştırdığında, Küçük Şeytan üzerlerine Çılgın Ateş yağdırmıştı. Tyrion denediği zekice taktilere rağmen, Kral Şehri’ni kaybetmeye daha da yaklaşıyordu. Savaş alanında Kraliçe’nin emriyle hareket eden bir Altın Pelerin’li asker, Yarım Adam’ın ağır yaralanmasına sebep oldu. Arabulucu Littlefinger sayesinde gerçekleşen Tywin Lannister ve Loras Tyrell ortaklığı savaşın tüm seyrini değiştirdi. Lannister’lar galibiyet kazandığı gibi Tyrell’lar da Kral Joffrey’den evlilik sözü almış oldu. Gözü yükseklerde olan Margaery Tyrell, bu sayede Kral Şehri’ne istediği şekilde ( Kraliçe olmak) giriş yapmış oldu. Aklına koyduğunu yapan bir kadın gibi duran Margaery, genç Kral’ı sakinleştirir mi bilemiyoruz ama onu elinde oynatabilecekmiş gibi gözüküyor. 

Tüm bu gelişmelerden habersiz olan Küçük Şeytan ise, üstat Pycelle’den artık Kral’ın Sağ Kolu olmadığını öğrenir. Varys’dan da ablasının onu öldürmeye çalıştığını ve arkadaşı Bronn’un artık Kumandan olmadığı haberini alır. Birçok şeyi kaybettiğinin farkında olan Tyrion, kaçmak yerine mücadeleye devam etmek ister. Bu doğrultuda birçoklarına göre daha akıllı olan ve verdiği kararlar sayesinde hala hayatta olabilen Küçük Şeytan, intikamını yine akıllıca kararlar vererek ve yine güçlü insanları birbirine düşürerek alacak.   

Kuzey cephesinde Robb’un annesiyle arası hala açıktır. Catelyn Stark, Lannister’ların elinde olan kızlarının özgürlüğü için Kral Katili’ni serbest bırakmıştı. Robb, annesinin ona danışmadan böyle bir karar almasını hala affedemez. Bu yüzden onun uyarılarını dinlemeyen Robb, Walder Frey’e verdiği evlilik sözünü yok sayar ve Leydi Talisa ile evlenir. Walder Frey’in kızıyla evlenemeyecek olan Kuzey’in Kral’ı, sözünü tutmayarak hem Frey’i karşısına almış olacak ki bu hiç akıllıca değil hem de annesinin ‘Yeminlerini düşüncesizce bozarsan halkında aynı şeyi yapar’ öngörüsünün gerçekleşmesine neden olabilir.

Kıştepesi’n de Osha ve Hodor sayesinde saklanarak hayatta kalan küçük Lord’lar, Theon Greyjoy’un elinden kurtuldu ama Theon’un başı dertten bir türlü kurtulamadı. Genç Greyjoy kendini babasına, kız kardeşine hatta kendi adamlarına kanıtlamak için Kıştepesi’ni ele geçirmişti. Kız kardeşinin onu Demir Ada’ya götürmesine izin vermeyince 20 adamıyla etrafı Kuzey’liler tarafından kuşatılmış bir şekilde orada mahsur kaldı. Robb’da Kıştepesi’ni geri alabilmek için, alçak Theon hariç her Demir Adalı’nın evlerine dönebilecekleri kararını verince kendi adamları ona ihanet eder. Maester Luwin’i ağır yaralayan ve Kıştepesi’ni yakıp yıkan Demir Adalılar orayı terk eder. Osha ve Hodor, küçük Lord’ları alıp Kuzey’e, Jon Snow’un bulunduğu Duvar’a doğru yola çıkarlar. Theon’a ne oldu bilmiyoruz, Kuzey’lilere esir düşmüş olabilir, adamları tarafından zorla Demir Adası’na götürülmüş veya öldürülmüş olabilir. 

Güney’e doğru artık özgürce ailesini aramaya çıkan Arya, Jaqen H’ghar’ın yardımıyla Harrenhal’dan kaçabilmiştir. Kendisinin Faceless Men ( Yüzsüz Adam)  olarak tanıtan Jaqen, genç Stark’a ihtiyacı olduğunda kendisini bulabilmesi için bir sikke verir. Faceless Men’ler, mükemmel bir gizlilikle kaza süsü vererek hedefleri öldüren bir suikastçı birliğidir. Hikâyede kendi yerlerini alan Faceless Men’leri, gelecek sezon daha fazla görmeyi umut ediyoruz. 

Doğu’da Khaleesi’nin sadık hizmetlisi Jorah, Qarth’tan hemen gidilmesi gerektiğini söylediği halde,  Daenerys Targaryen ejderhalarını kurtarmak için Ölümsüzler Sarayı’na girmeyi göze alır. Sihirbaz’ın hiçbir tuzağına (Khal Drogo ve çocuğunun hayali) düşmeyen Khaleesi, ejderhalarını kullanarak Sihirbaz’ı öldürür. Gemi alacak kadarda ganimet toplar. Daenerys alacağı gemiyle, Dar Deniz’i geçerek Demir Taht’a biraz daha yaklaşacaktır.

Duvar’da ise Mance Rayder’ a esir olarak götürülen Jon ve Halfhand’in sadece bir şansı vardır oda Halfhand’in planını uygulamak. Yabanileri kandırmak için Jon’u bir hain olarak gösteren Halfhand‘in amacı: Mance Duvar’a saldırdığında, Jon Yabaniler’den biri gibi hareket edecek ve Gece   Bekçi’leri içerde bir adamları olduğu için avantaj sağlamış olacak. Duvar’ın sadık gözcüsü Jon’dan nasıl sahte bir hain olacak merak ediyoruz.  

Sezon finalinin en ilgi çekici anı Duvar’daki borunun üç kere çalması ve sonunda Ak Yürüyenler’in (Ölüm Yiyenlerin) kalabalık bir şekilde Duvar’a doğru yürümesi oldu. Yani zamanı gelmişti. Hiç değinilmeyen olaylar ise,  Davos Seaworth ve oğlu öldü mü? Sandor Clegane (Köpek) nereye gitti? Bronn’a ne oldu? – SPOILER SONU –

Dizi tanıtımlarını ‘Savaş Geliyor’ şeklinde yapınca izleyicilerde doğal olarak bu sezonun bol savaş sahneleriyle geçeceğini düşündü. Bu sezon sadece bir bölüme sıkıştırılan savaş sahneleri ağızda tat bıraksa da diğer ailelerin mücadelesini görememek hayal kırıklığı yarattı. Yine geçen sezon finalinde olduğu gibi, bu sezon finalinde de Daenerys Targaryen’ın güçlerini görebildik. Birkaç bölümdür kısa sekanslarla anlatılan Khaleesi’nin hikayesi sanırız gelecek sezonda daha fazla yer bulacak. Theon Greyjoy’un içinde olduğu durum ne kadar güzel anlatılsa da zaman açısından bir kayıpta sayılabilir. Zaten bu uyarlama dizilerde sıkça karşılaşılan bir durum. Kitapta uzun uzun anlatılan karakterin psikolojik durumu, dizide ne yazık ki görsel, işitsel ve mimiksel fazlalıklara neden olabiliyor. Psikolojik durumlar uzun sahneler aracılığıyla verildiğinden, herkesin zevkle izlediği zirve anlarının süresi doğal olarak kısalmak zorunda kalıyor. Aynı şey yine karakter fazlalığından da kaynaklanıyor. Romanı okuyanlar muhakkak bazı detayların aynen diziye aktarılmadığını söyleyebilirler. Yine uyarlamalarda çok sık başa gelen bir olaydır. Bir eksik varsa dahi bu eksik eminiz çok hissedilmiyordur çünkü karakter sayısı ve olaylar dizisi zaten çok fazla. Sezon finalinde en çok rahatsız edende bu oldu. Her şeyi bir an önce verebilmek, her ana karaktere olay örgüsünde gerekli zamanı tanıyabilmek için ‘kısa’ geçişlerle hikâye aktarılmış. Zaman içinde değişen olayların hepsi birbirleriyle sıkı sıkıya bağlı olduğundan bazı sahneler ( Kitaptaki gibi anlatılabilmesi için) çok fazla kırpılamıyor. Bu durumda genel anlamda sezonun ( 9. bölüm hariç) ve sezon finalinin de temposunu düşük olmasına neden oldu. Oyuncuların performansları yine tam not aldı. Bizim favorimiz bu sezon Tyrion Lannister’ı canlandıran aktör Peter Dinklage ve Shae karakterini canlandıran aktris Sibel Kekilli oldu. Sezon finalinde ise göz dolduran isim Theon Greyjoy’u oynayan Alfie Allen’dı. 

1 Yorum

Filed under DİZİ HABER

One response to “GAME OF THRONES // 2. SEZON FİNALİ HAKKINDA

  1. çok güzel olmuş eline sağlık 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s