İŞLER GÜÇLER // YENİ DİZİ // TANITIM

Yerli kanalların yaz ekranlarına baktığımızda ilgimizi çeken ilk yapım Star’da yayınlanmaya başlayan ‘İşler Güçler’ dizisi oldu. Reytinge kurban gitmez ve kendini çok tekrara düşmezse ekranlarda uzun süre kalabilir. Sırtını sadece oyuncuların yarattığı kurgusal kişiliklere dayamayan dizi, doğal, inandırıcı ve renkli aynı zamanda zekice yazılmış konuşma örgüsüyle kendini fark ettiriyor. Bunda kuşkusuz daha önce beğenerek takip ettiğimiz ama izleyiciye türünü/akışını/temposunu benimsetemeyen ve reytinge kurban giden ‘Üsküdar’a Giderken’ adlı dizinin senaristi Selçuk Aydemir yine başarılı kalemiyle yer alması var. Oyuncuları da unutmamak gerekir, Ahmet Kural, Murat Cemcir ve Sadi Celal Cengiz’in sundukları ‘kendi kurgusal yorumları’ ve birbirleriyle olan yüksek enerjileri diziye artı bir puan daha katıyor.

Peki dizinin konusu ve bahsettiğimiz şu ‘Kendi kurgusal yorumları’ nedir ona bakalım. ‘Modern Muzip Yalanlar’ sloganıyla yola çıkan İşler Güçler, oyunculuk yapan Ahmet, Murat ve Sadi’nin  -gerçek hayattan kendilerini sıyırıp kurgusal bir dünyada – televizyon sektöründe ayakta kalma mücadelesini ve bu mücadeleyi verirken başlarına gelenleri anlatan bir dizi. Ahmet, birkaç dizide başrol oynamış ama bu başarıyı sürdürememiş bir oyuncudur. Murat sahip olduğu yetenek ve isteğe rağmen bu çalışkanlığının meyvesini alamamış biridir. Sadi ise gümrük memurluğunu bırakıp oyunculuk yapmaya başlayan ve oyunculuk yapabilmek için her işi kabul etmeye hazırdır. Bu üç arkadaşın asıl isteği bir gün kendi filmlerini yapmak için gerekli parayı toplamaktır. Bu uğurda başarısız televizyon belgeseli Meslek Hikâyeleri’de sunuculuk yapmaya razı gelirler. Para için girdikleri bu iş artık onların en büyük sıkıntısıdır.

Limon Film’in hazırladığı dizinin yönetmenliğini ve senaristliğini Selçuk Aydemir yapıyor. Yapımda ana karakterimizden başka Yılmaz Gruda ve Nazlı Tosunoğlu gibi deneyimli isimler de yer almakta. İşler Güçler farklı bir yapım. Mesela bir komedi olmasına rağmen gülme efekti yok. Yaratılan gerçeğin gölgesinde kurgulanmış kişiliklerin sunumu izleyiciler açısından değişik. Diyaloglar bahsettiğimiz gibi yaratıcı ve akıcı bir yapıda. Yerli yapımlarda çok rastlamadığımız kamera hareketlerini ve sekans geçişlerini beğendik. Televizyon Sektörüne yaptığı ince göndermelerin içindeki ağır eleştiriler ise umarız hedefini bulur. Birazcık rahatsız eden şey ise bazı sahnelerde konuk oyuncuların fazla ön planda kalıp ana karakterlerin arka plana düşmesi. Hikâyesi ileriye doğru bir gelişim gösterir ve güldürme ritmi düşmezse, İşler Güçler kaliteli bir yapım olarak yoluna devam eder. 

*Fotoğraflar dizinin resmi facebook sayfasından alınmıştır. http://www.facebook.com/islergucler

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under DİZİ HABER, YERLİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s